Afrika Kıtası’nda Görülmesi Gereken Yerler
Afrika Kıtası gezi konusunda her gezginin aklında olan bir yer değildir. İnsanlar genellikle Avrupa’yı veya Amerika’yı gezmek isterler. Fakat Afrika Kıtası’nda da gezip görülecek pek çok yer bulunmaktadır. Her yeri gezmiş gezginlerin son durağıdır bu topraklar. Kimilerinin ise ilgi odağı merak noktasıdır. Bazı insanlar Afrika Kıtasını keşfetmek kültürünü insanlarını tanımak için yurtdışı seyahatlerine buralardan başlamaktadır. […]

Afrika Kıtası gezi konusunda her gezginin aklında olan bir yer değildir. İnsanlar genellikle Avrupa’yı veya Amerika’yı gezmek isterler. Fakat Afrika Kıtası’nda da gezip görülecek pek çok yer bulunmaktadır. Her yeri gezmiş gezginlerin son durağıdır bu topraklar. Kimilerinin ise ilgi odağı merak noktasıdır. Bazı insanlar Afrika Kıtasını keşfetmek kültürünü insanlarını tanımak için yurtdışı seyahatlerine buralardan başlamaktadır. Afrika Kıtası dünyanın en büyük ikinci kıtasıdır. Afrika her zaman yanlış ve önyargılı tanınmıştır. Afrika’nın her kesiminde hastalık, savaş, açlık ve sefalet yoktur. Gelişememiş ülkelerinde vardır sadece. Bardağa boş değil dolu tarafından bakmak lazım bazen de. Afrika’nın doğal güzellikleri, canlı çeşitliliği, tarihi yapıları, kültürü ve sıcakkanlı insanları gezinizde sizleri güzel hissettirecek şeylerdir. Dünyanın hiçbir yerinde yaşayamayacağınız maceraları Afrika’da yaşayabilirsiniz. Hadi hep birlikte yeni maceralara imza atmadan önce Afrika Kıtası gezi rehberi yazımıza göz atalım.

Madagaskar

Afrika kıtasının doğu kısmında yer alan bir ada ülkedir. Hint Okyanusu’nun batısında yer alan Madagaskar Adası, dünyanın en büyük adaları arasında 4. Sırada konumlanmaktadır. Ada dediğimize bakmayın 26 milyon nüfusu bulunmaktadır. Birçok Avrupa ülkesinden daha fazladır bu rakam. Madagaskar doğal güzellikleri ve doğal hayatı sevenler için biçilmiş kaftandır. Kıtanın en tropik alanlarından olan Madagaskar’da denize girebilir, tropik ormanlarda yürüyüş yapabilir, tropik meyvelerin en tazesini tüketebilir ve en önemlisi birbirinden farklı canlılar ile tanışabilirsiniz. Daha önce hayatınızda görmediğiniz birçok bitki ve hayvan ile Madagaskar Adası’nda karşılaşmak mümkündür.

Büyük Sahra

Afrika Kıtası’nın ortası ile kuzeyini ayıran Sahra Çölü veya Büyük Sahra Çölü 9.000.000 kilometre karelik bir alana yayılmaktadır. Dünyanın en büyük 3. çölü unvanına bu koca arazisi sayesinde sahip olmuştur. Aynı zamanda Dünyanın en sıcak çölü olarak bilinmektedir. Afrika Kıtası’na gelmişken bir çöl görmeden dönmek olmaz tabi ki. Söylenenlere ve araştırmalara göre 2,5 milyon yıl geçmişi bulunmaktadır. Sahra çölünde safari turlarına katılabilir veya çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz. Daha önce çöl görmediyseniz sizin için benzersiz bir deneyim olacaktır. Çölde bulunan atv turları veya uzun süreli konaklamalı çöl safarilerine katılabilirsiniz. Çöl üzerinde deve ile gezmek benzersiz bir anı olacaktır. Ve bu güzel anılarınızı fotoğraflar ile taçlandırmayı unutmayın.

Nil Nehri

6650 kilometre uzunluğundaki Nil Nehri dünyanın en uzun nehri statüsündedir. 3 Ana kolu bulunan Nil Nehri güneyden kuzeye doğru akmaktadır. Afrika Kıtası’nın 10’da biri kadar havzası bulunmaktadır. 3 ana kola sahiptir. Havzası o kadar büyüktür ki 9 ülkeye sınırı bulunmaktadır. Nil Nehri sulamacılıkta, balıkçılıkta ve taşımacılıkta tarihten bugüne kadar kullanılmıştır. Günümüzde de hala aynı amaçlar için kullanılmaktadır. Afrika’ya gelince Nil Nehri üzerinde bir gezinti yapmadan asla dönmeyin. Dünyanın en büyük nehri olan Nil Nehri Afrika Kıtasında görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Büyük Piramit

3 farklı isimle anılan piramidin Türkçe karşılığı Büyük Piramit olsa da Keops Piramidi ve Khufu Piramidi olarak da bilinmektedir. Afrika gezi rehberi yazımızda Büyük Piramit’e yer vermesek olmazdı. Mısır’ın başkenti Kahire topraklarında yer alan bu piramit Gize Mezar Kenti ismiyle anılan yerde bulunan 3 piramidin içerisinde en eski ve en büyük olanıdır. Bu piramit dünyanın yedi harikası içerisinde yer almaktadır. Mimari sırrı günümüzde bile hala çözülememiştir. Milattan önce 2560 yılında inşa edildiği bilinmektedir. Yüksekliği 150 metreye yakındır. Günümüz teknolojileri piramidin içerisinde 3 adet oda tespit edebilmektedir. Bu odalara Kraliçe Odası, Kral Odası ve Büyük Galeri isimleri verilmiştir.