Dünyanın En Kalabalık Şehirleri
Dünya üzerinde yaklaşık 2,5 milyon şehir 7 milyar insan bulunmaktadır. 7 milyar insan okurken az gibi gelebilir fakat oldukça fazladır. Türkiye’nin nüfusu yaklaşık olarak 80 milyondur. Türkiye dünyanın 100 de 1’i kadardır. Hal böyle iken bu yazımızda dünyanın en kalabalık ülkeleri yerine dünyanın en kalabalık şehirleri hakkında yazı hazırlamış bulunduk. Bu yazımızda dünyanın en kalabalık […]

Dünya üzerinde yaklaşık 2,5 milyon şehir 7 milyar insan bulunmaktadır. 7 milyar insan okurken az gibi gelebilir fakat oldukça fazladır. Türkiye’nin nüfusu yaklaşık olarak 80 milyondur. Türkiye dünyanın 100 de 1’i kadardır. Hal böyle iken bu yazımızda dünyanın en kalabalık ülkeleri yerine dünyanın en kalabalık şehirleri hakkında yazı hazırlamış bulunduk. Bu yazımızda dünyanın en kalabalık şehirlerini en kalabalıktan başlayacak şehirde sıralı olarak bulabilirsiniz. Tabi ki şehirler hakkında bilgi vermeden olur mu? Tabi ki olmaz. Bu yazımızda sizlere bu şehirler hakkında kısa bilgilendirme yazıları da hazırladık. Listemizdeki nüfuslar şehrin tüm nüfusunu kapsamaktadır. Yalnızca şehir merkezleri değil ilçeleri de kapsayan nüfus sayısı esasa alınmıştır.

Tokyo – Japonya

Dünyanın en kalabalık 11. Ülkesi olan Japonya’nın başkenti olan Tokyo listemizin birinci sırasında yer almaktadır. Dünyanın en kalabalık şehri olan Tokyo’nun nüfusu yaklaşık olarak 38 milyondur. Ülkenin neredeyse 3 de biri aynı şehirde yaşamaktadır. Hal böyle olunca Japonya’daki yoğunluğu ve kalabalığı tahmin ediyor olmalısınızdır. Fakat öyle bir düzen kurmuşlardır ki bu kalabalığı çok da fazla hissettirmiyor. Tokyo’da insan fazla olunca iş de fazla olanaklar da fazla olmak zorundadır. Japonya’nın en gelişmiş kenti de Tokyo’dur. Teknolojiyi çok iyi kullanan Japonlar genellikle teknolojik alet üretimi konusunda Çin ile yarışmaktadır. Tokyo’da hayat yorucu ve pahalıdır. Bunun en büyük etkisi ise kalabalık nüfusa sahip olmasıdır. Zengin insan çok zengin fakir insan çok fakirdir. Fakat genel olarak refah seviyesi oldukça yüksek bir şehir olduğunu söylemeliyiz.

Mexico City – Meksika

Dünya nüfus sıralamasında 10. sırada yer alan Meksika’nın nüfusu yaklaşık olarak 130 milyondur. Aynı Tokyo’da olduğu gibi nüfus tek bir şehirde toplanmıştır. Bu şehirde Mexico City şehridir. Amerika Kıtası’nda bulunan Mexico City bu kıtanın en kalabalık 1. şehri dünyanın ise en kalabalık 2. şehridir. Mexico City nüfusu yaklaşık olarak 30 milyondur. Tokyo’da karşılaşılan sorunların birçoğu yine bu şehirde de bulunmaktadır. Fakat alışagelmiş bir düzen bulunduğu için artık bu tarz şeyler hayatı kilitlemiyor.

Cakarta – Endonezya

Endonezya başkenti olan Cakarta, dünyanın en kalabalık 3. şehridir. Ülkesinin başkenti aynı zamanda en gelişmiş ve en büyük şehridir. Endonezya nüfusu 273 milyondan fazladır. Endonezya dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında 4. sırada yer almaktadır. Başkent Cakarta’nın nüfusu ise 26 milyon civarlarında hatta biraz daha fazladır. Nüfusu ile orantılı büyüklükte olduğu için aşırı bir yoğunluk ve kalabalık hissedilmemektedir. Endonezya’da şehirler arası ulaşım ağı oldukça güzel işletilmekte. Genellikle şehir içi ve şehirler arası ulaşımda otobüsler kullanılmakta. Ve bir otobüs bileti ile Endonezya’nın bir ucundan diğer ucuna gitmek mümkündür.

Seul – Güney Kore

Güney Kore ülkesinin en gelişmiş şehri olan Seul aynı zamanda en kalabalık şehridir. Listemizin 4. Sırasında yer alan Seul’un nüfusu 23 milyon civarındadır. Güney Kore nüfusunun nerdeyse yarısı Seul’da bulunmaktadır. Uzak Doğu’nun en güzel şehirleri arasında bulunan Seul görülmesi gereken şehirlerden de birisidir.

Delhi – Hindistan

Hindistan ülkesi dünyanın en kalabalık ülkeleri arasında ikinci sıradadır. Çin ile güzel bir rekabeti bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 1 milyar 400 milyon nüfusa sahip olan ülkenin en kalabalık şehri ise Delhi şehridir. Delhi’nin listedeki sırası 5. Dünyanın en kalabalık 5. Şehri Delhi’dir. 23 milyona yakın nüfusu ile ülkesinde en kalabalık dünyada 5. Sırada yer almaktadır. Ülke nüfusuna göre Delhi nüfusu çok da fazla olmasa da dünyadaki şehirlere göre nüfusu oldukça fazladır.