Güney Amerika Kıstasında Görülmesi Gereken Yerler
Güzeller güzeli ülkemiz Asya ile Avrupa arasında bir köprü görevi kurmaktadır. Dünya haritasına baktığımız zaman bu iki kıta bu köprü sayesinde bir birine bağlı gibi görünmektedir ama bir kıta var ki bu kıtalardan kilometrelerce uzakta neredeyse bu iki kıta kadar yoğun insan nüfusuna sahip, balta girmemiş ormanlar barındıran, inanılmaz sahillere ev sahipliği yapan, havasıyla suyuyla […]

Güzeller güzeli ülkemiz Asya ile Avrupa arasında bir köprü görevi kurmaktadır. Dünya haritasına baktığımız zaman bu iki kıta bu köprü sayesinde bir birine bağlı gibi görünmektedir ama bir kıta var ki bu kıtalardan kilometrelerce uzakta neredeyse bu iki kıta kadar yoğun insan nüfusuna sahip, balta girmemiş ormanlar barındıran, inanılmaz sahillere ev sahipliği yapan, havasıyla suyuyla neredeyse bu kıtalardan taban tabana zıt bir kıta; Amerika Kıtası. Bu kıta kuzey ve güney olmak üzere ikiye ayrılmaktadır biz genel olarak sıcak havası ve dünyanın ak ciğerleri diyebileceğimiz ormanlara ev sahipliği yapan Güney Amerika Kıtasında görülmesi gereken yerleri sizlere anlatacağız.

Las Tasaj Tapınağı Kolombiya

Güney Amerika Kıtasının en kalabalık 2. Ülkesi konumunda bulunan Kolombiya’nın ev sahipliği yaptığı Las Tasaj Tapınağı görenlerin nefeslerini kesecek güzellikte bir tapınaktır. Ekvador sınırına yakın bir konumda bulunan tapınak dini sebeplerden dolayı da hac konumunda bulunduğu için oldukça fazla ziyaretçi çekmektedir. Her yıl 16  Eylülde gerçekleşen bu hac olayı binlerce yerli ve yabancı turisti bu bölgeye çekmektedir.

Kolombiyanın Las Lajas köyünde bulunan bu tapınak Guaitara nehrinin zamanla oluşturduğu kanyonun içerisinde nefes kesici bir şekilde durmaktadır. Gotik tarzda yapılan bu eser süslü mozaikleri, su kemerleri, yüksek kuleleri ile görenleri büyülemektedir.

Cabo Palonio Uruguay

176 km² yüz ölçümüne sahip  olan Uruguay bizler için başarılı kaleci Fernando Muslera ile özdeşleşmiş olsa da gerek doğal güzelliği gerek iklimi ile adeta dünyada ki cennetlerden biri konumundadır. Cabo Palonio deniz aslanlarıyla ünlü elektriksiz ve internetsiz her köşesi birer tablo gibi görünen Güney Amerikanın saklı cenneti diyebiliriz.

Bu bölge o kadar medeniyetten uzak ki yol yok denecek kadar az durumda yerel halk ise at üzerinde seyahat etmekteler. Doğa içinde huzurlu bir tatil arıyorsanız burası sizin için adeta biçilmiş bir kaftandır.

Los Reques Venezuela

Güney Amerikanın en kalabalık . ülkesi konumunda bulunan Venezuela doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir ülkedir bu doğal güzelliklerden belki de en ünlüsü Los Reques diyebiliriz.

Los Reques için Venezuela’nın tropikal cenneti desek sanırım yanılmış sayılmayız. Güney Amerikanın içerisinde bulunan en büyük deniz parkıdır.

Los Reques adaları toplamda 250 adet mercan kayalığı ve 42 adadan oluşmaktadır ve toplam olarak yaklaşık 22 bin hektarlık büyüklüğe sahip olan Los Reques’te baktığınız her yer sizi büyüleyecek güzelliktedir.

Kurtarıcı İsa Heykeli  Brezilya

Güney Amerikanın en kalabalık ülkesi olan Brezilya’nın 2016 verilerine göre 176 milyon nüfusa sahiptir ve Güney Amerikanın en büyük ülkesi konumunda bulunmaktadır.

Kurtarıcı İsa Heykeli Brezilya’nın Rio De Jeneiro kentinde Corcovado Dağının zirvesinde yer almaktadır. 30 metre boyunda olmakla beraber açılmış kollarının boyu ise 30 metre genişliğindedir. 12 ekim 1931 tarihinde büyük bir törenle açılan heykel o tarihten beri yerli ve yabancı turistlerin akımına uğramaktadır.

İguazu Şelaleleri Arjantin ve Brezilya

Güney amerikanın büyük iki ülkesi sınırında bulunan İguazu Şelaleleri irili ufaklı yaklaşık olarak 250 adet şelaleden oluşan Güney Amerika gezisinde mutlaka görülmesi gereken bir doğal güzelliktir.

Güney Amerikada bulunan en büyük 2. Nehir olan rio Parana üzerinde 3 kmlik bir alanı kaplayan İguazu Şelalelerini gezmek için kendinize 2 gün tanımanız gerekmektedir. İguazu halk dilinde büyük su anlamına gelmektedir.