Türkiye’nin Turistik Komşu Ülkeleri


Her tatil planınızda sorunlar mesafe ve zaman mı? Seyahat etmek istiyorsunuz fakat uzaklara değil şöyle yanı başımızda bir yerlere gitmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda mesafeler kısıyoruz. Güzel yurtdışı tatilleri sana en yakın olandır. Komşu ülkeleri daha önce gezdiniz mi? Cevabınız hayır ise bu yazıdan sonra gezi planınızı yapmaya başlayacaksınız bile. Uzun uzun zaman kaybetmek istemiyor uzun yollar çekmek istemiyorsanız komşu ülkelerde bulunan mükemmel şehirleri gezebilirsiniz. Türkiye’nin 8 adet komşu ülkesi bulunmaktadır. Her birinin sadece başkentlerini gezecek olsanız size 8 kere yurtdışı tatili yapma fırsatı doğar. Tatilinize uzun zaman ayırmadan tadında gezip bitireceğiniz hem keyifli hem huzurlu tatil yerlerinden bahsedeceğiz bu yazımızda. Sizler de daha önce bu ülkelere gittiyseniz deneyimlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Tahran – İran

Listemizin ilk sırasında İran’ın en büyük şehri olan Tahran bulunmaktadır. Balkanlar’dan aşağı doğru inerken karşımıza İran gelmektedir. İran’ın başkenti ise Tahran’dır. Oldukça güvenli bir şehir olan Tahran kocaman bir yüzölçümüne ve sıcakkanlı insanlara sahiptir. İran dil ve alfabe farklılığından dolayı gezerken zorlanacağınız fakat sokaklarda kayboldukça gezdiğinizden sevk alacağınız bir şehirdir Tahran. Bu şehrin hakkını vererek gezmek için gerçekten 2-3 gün ayırmanız gerekmektedir. Aklınızda İran denince nasıl bir yer canlanır bilemeyiz ama çoğunun aklında cansız bir yer gibi canlanabilir. Fakat bilinenin tam aksine Tahran oldukça hareketli ve kozmopolit bir şehirdir. Orta Doğu’nun modern şehri olan Tahran gezi konusunda oldukça güzel bir seçenek olacaktır. Mistik bir havası olan şehirlerin çok katı kuralları vardır. İran’a gitmeden önce İran’ın katı kuralları hakkında mutlaka bilgi edinin. Aksi halde başınız ağrıyabilir. Tahran’da gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiyi bu yazımızda bulamasanız da mutlaka görmeniz gereken Ulusal Hazine, Ulusal Arkeoloji Müzesi ve Azadi Kulesi’ni mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Bakü – Azerbaycan

Hem komşumuz hem de kardeş ülkemiz olan Azerbaycan’ın başkenti Bakü. Çevre ülkeler arasında hem geleneksel hem de modern olan bir ülkedir. Hazar Denizi’nin yanı başında yer almasından dolayı önemli bir liman kentidir Bakü. Bu liman Bakü hatta Azerbaycan için çok önemlidir. Ülkenin birçok ticareti bu liman üzerinden yapılmaktadır. Modern yapıları ve denizi seviyorsan Bakü tam da sana göre. Bakü gece hayatı bakımından da oldukça hareketli bir kenttir. İnsanlar eğlencenin hakkını veriyorlar. Her kesime ve her zevke hitap eden mekanlar başkent Bakü’de bulunmaktadır. Bakü gezilecek yerler hakkında kısaca bahsetmek gerekirse. Haydar Aliyev Kültür Merkezi, İçerişehir ve Şirvanşahlar Sarayı kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir.

Saraybosna – Bosna Hersek

En popüler Balkan şehirleri arasında yer alan Saraybosna, Bosna Hersek’in başkentidir. Sıcakkanlı insanları, mükemmel balkan lezzetleri, havası ve suyu her şeyi apayrı güzellikte olan Saraybosna son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz yurtdışı rotaları arasında yer almaktadır. Bizlere adeta kasaba yaşamını sunan Saraybosna oldukça şirin ve tarih dolu bir şehirdir. 1990’lı yılların ortasında o yılların en büyük savaşını görmüş ve o günleri fazlasıyla geride bırakmıştır. Şu anda stresten uzak emekli hayatı yaşanacak bir şehir haline gelmiştir. Son zamanlarda sık sık duymamızın nedeni ise vizesiz seyahat ediyor olabilmemiz. Bosna Hersek devleti Türk vatandaşlardan turistik gezilerinde vize talep etmemektedir. Eğer gerçekten stres atmak istiyor huzurla dolmak istiyorsan kendini Saraybosna’nın Arnavut kaldırımlı sokaklarına bırakmalısın. Burada geçireceğin 2-3 gün sana çok iyi gelecektir. Yediğin balkan yemekleri ve keyifli dakikalar da yanına kar kalacaktır.